www.gaz-sol.pl Fotowoltaika, Panele Słoneczne, Panele Fotowoltaiczne, Fotowoltaika dla firm

Panele Słoneczne

Fotowoltaika (znana również pod nazwą PV) stała się łatwo dostępnym rozwiązaniem, znajdującym zastosowanie w każdej wielkości budynku. Posiadanie paneli słonecznych oznacza, że właściciel domu staje się także producentem energii elektrycznej. Dzięki temu zmniejsza ilość energii kupowanej z sieci i tym samym obniża koszty eksploatacyjne domu. Opłacalność stała się w ostatnich latach zdecydowanie wyższa. Jest to zasługą wzrostu sprawności paneli fotowoltaicznych, niższych cen komponentów instalacji PV, wzrostu cen energii elektrycznej, a także stworzenia korzystnych warunków przyłączenia do sieci.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne nazywane potocznie modułami lub panelami słonecznymi, bądź też krótko panelami PV lub modułami PV, służą do wytwarzania prądu stałego. Jest on następnie zamieniany w inwerterze (falowniku) na prąd przemienny. Rozróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Ze względu na koszty inwestycji, przez wiele lat bardziej korzystny był zakup paneli polikrystalicznych. Jednak w ostatnim czasie dużą popularność zyskały panele monokrystaliczne. Powodem jest ich wyraźnie wyższa sprawność, a także porównywalne obecnie ceny paneli fotowoltaicznych obydwu rodzajów. Opłacalność będzie obecnie wyższa z nowej generacji panelami monokrystalicznymi.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Jeszcze kilka lat temu za dobrą wartość uważano sprawność paneli PV na poziomie 15-16%. Pojedyncze moduły PV osiągały wówczas moc szczytową 250-270 Wp. Obecnie standardem stała się moc powyżej 300 Wp i sprawność ponad 19%. Co ważne gwarancja określa ściśle dopuszczalny w okresie wieloletniej eksploatacji spadek mocy panelu, który wynosi np. 0,7%/rok (począwszy od 2-ego roku pracy). To oznacza, że nawet po 25 latach pracy, moc panelu będzie wyraźnie wyższa od 80% wartości początkowej dla nowego urządzenia.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele PV mogą być instalowane zarówno na dachu nachylonym, jak i płaskim. Praktykowanym sposobem jest także montaż paneli na gruncie bądź elewacji budynku. Szeroka oferta mocowań pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię zabudowy. Montaż fotowoltaiki należy poprzedzić dokładnym doborem, a po jego zakończeniu spełnić wymagania zakładu energetycznego dla przyłączenia instalacji PV do sieci. Na każdym etapie firma SANI-GAZ udziela wsparcia zarówno klientowi indywidualnemu, jak i wykonawcy instalacji.